Szał w Zakupie Belgijczyków Obligacji Skarbowych: Emisja Bijąca Rekordy

Rekordowe Zainteresowanie Obligacjami Skarbowymi Belgii

Belgijskie społeczeństwo wyraża ogromne zainteresowanie zakupem nowych, atrakcyjnie oprocentowanych rocznych obligacji skarbowych. W ciągu zaledwie kilku dni emisji rząd zdołał pozyskać ponad 12 miliardów euro, a to dopiero początek.

Historiczna Emisja Finansowa

Już na samym początku emisji tych obligacji, gazeta „De Tijd” prognozowała, że to może stać się “największą operacją finansową w historii Belgii”.

Tydzień temu belgijskie ministerstwo finansów ogłosiło wprowadzenie na rynek nowych, atrakcyjnych dla klientów indywidualnych obligacji. To pierwszy raz, gdy Belgia emituje obligacje na okres zaledwie jednego roku, oprocentowane 3,30% brutto.

Oprocentowanie i Ulgi Podatkowe

Dodatkowym magnesem jest obniżenie podatku nakładanego na zyski z tych jednorocznych obligacji skarbowych z 30% do 15%. W efekcie po odliczeniu podatku, inwestorzy osiągną 2,81% zysku netto w skali roku.

Obligacje można nabywać do końca sierpnia poprzez stronę internetową Federalnej Agencji ds. Zadłużenia (Federaal Agentschap van de Schuld – Dienst van de Grootboeken) lub wybrane banki komercyjne, takie jak Belfius, KBC, ING, BNP Paribas Fortis oraz inne.

Bogate Zainteresowanie

Zachwycenie zakupem tych obligacji jest ogromne. Już kilka minut po rozpoczęciu sprzedaży zanotowano pierwsze transakcje. Wtorek przyniósł już liczbę przekraczającą 12 miliardów euro.

Jean Deboutte z Federalnej Agencji ds. Zadłużenia zauważył: “Tempo sprzedaży z pierwszych dni się utrzymuje. Ani nie zwalnia, ani nie przyspiesza.”

Odpowiedź na Wzrost Stóp Procentowych

W ostatnich miesiącach stopy procentowe w strefie euro znacząco wzrosły, w duchu walki z inflacją, co w pewnym stopniu się udało. Wzrost ten wpłynął na wyższe oprocentowanie kredytów, ale także na mniej zadowalający wzrost oprocentowania lokat.

Minister Vincent Van Peteghem zdecydował się więc na emisję atrakcyjnie oprocentowanych obligacji, licząc na konkurencję banków i presję, która zainspiruje je do podniesienia oprocentowania lokat.

Wpływ na Rynek Bankowy

Jeden z banków, Argenta, już tego samego dnia wprowadził nową lokatę roczną, zapewniającą równy zysk netto, co nowe obligacje. Minister Van Peteghem ma nadzieję, że to zachęci również inne, większe banki do podobnych kroków. W ten sposób emisja obligacji skarbowych staje się bodźcem dla całego sektora finansowego.