Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego, to Niemcy dominują jako największy eksporter śmieci w Unii Europejskiej. W ciągu całego 2022 roku Niemcy wyeksportowały za granicę aż 745 100 ton odpadów z tworzyw sztucznych, nadal poszukując tańszych sposobów pozbycia się odpadów.
Przez wiele lat głównym odbiorcą niemieckich śmieci były Chiny, przyjmujące ponad połowę światowych odpadów z tworzyw sztucznych. Jednak z powodu zmian w polityce chińskiej, Niemcy zaczęły eksportować odpady do innych krajów Azji Południowo-Wschodniej, takich jak Tajlandia, Malezja, Indonezja i Wietnam.
Nie tylko kraje azjatyckie znalazły się na liście odbiorców niemieckich śmieci. W połowie maja Polska ogłosiła zamiar wniesienia skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przeciwko Niemcom. Skarga dotyczy uchylania się przez Niemcy od uprzątnięcia 35 tysięcy ton odpadów, które trafiły do Polski.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa potwierdziła, że skarga na Niemcy jest już gotowa i zostanie przekazana do TSUE, aby rozwiązać tę kontrowersyjną i ekologicznie szkodliwą sytuację.