Według danych unijnego biura statystycznego Eurostat, w pierwszym kwartale 2023 r. łączny deficyt budżetowy wszystkich państw Unii Europejskiej wyniósł 3% PKB. W tym czasie, w Belgii odnotowano znacząco wyższy poziom deficytu budżetowego.
Warto zaznaczyć, że jeszcze w czwartym kwartale 2022 r. unijny deficyt (skorygowany o wpływ czynników sezonowych) wynosił 4,5% PKB, a w trzecim 4,3% PKB. Pandemia spowodowała wyjątkowo wysokie deficyty budżetowe na początku, gdy wiele państw UE wprowadzało kosztowne programy pomocy dla firm i pracowników, aby przeciwdziałać skutkom obostrzeń pandemicznych. W pierwszym kwartale 2021 r., łączny deficyt państw UE osiągnął poziom ponad 6% PKB.
W przypadku Belgii, deficyt budżetowy w pierwszym kwartale 2023 r. wyniósł aż 5% PKB. Wcześniej, w czwartym kwartale 2022 r. było to 4,2%, a w trzecim kwartale ubiegłego roku 4,4%. Belgijski deficyt budżetowy utrzymuje się na wysokim poziomie od kilku kwartałów.
W Polsce deficyt budżetowy w pierwszym kwartale 2023 r. wyniósł 2% PKB, co stanowi pewne obniżenie w porównaniu z poprzednim kwartałem, który należał do największych w całej UE (8,4%).
Najwyższym deficytem budżetowym w pierwszym kwartale 2023 r. w Unii Europejskiej obciążone były Węgry, gdzie osiągnął poziom aż 11,1% PKB. We Francji było to 5,1%, a trzecie miejsce zajęła Belgia z deficytem wynoszącym 5%.
Warto zaznaczyć, że tylko trzy kraje UE odnotowały nadwyżki budżetowe w pierwszym kwartale 2023 r. Oznacza to, że wpływy do budżetu były tam większe niż rządowe wydatki. Największą nadwyżkę budżetową zanotowano w Irlandii i wyniosła ona 3,1% PKB. W Danii było to 3%, a w Portugalii 2,8% PKB.