Połowa Holendrów Nie Uprawia Sportu

Według najnowszych danych holenderskiego biura statystycznego CBS, ponad połowa dorosłych Holendrów nie uprawia sportu wystarczająco często.

Obejmuje to zarówno umiarkowaną aktywność fizyczną, taką jak jazda na rowerze i spacery, jak i działania budujące mięśnie i kości, takie jak piłka nożna czy podnoszenie ciężarów.

Według wytycznych dotyczących aktywności fizycznej Rady Zdrowia, dorośli powinni wykonywać co najmniej dwie i pół godziny umiarkowanej aktywności w ciągu tygodnia oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie i kości co najmniej dwa razy w tygodniu.

Podczas gdy większość Holendrów, czyli 78%, wciąż wykonuje wystarczającą ilość ćwiczeń wzmacniających mięśnie i kości, tylko połowa dorosłych uprawia wystarczającą ilość lekkiej aktywności fizycznej. Według danych zebranych we współpracy z RIVM, Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego i Środowiska, 44% osób robi oba rodzaje ćwiczeń.

Liczba osób wykonujących wystarczającą ilość aktywności fizycznej maleje z biegiem lat. Rząd ma cel, aby do 2040 roku 75% populacji Holandii spełniało wytyczne dotyczące aktywności fizycznej, aby zapobiec lub złagodzić problemy fizyczne i psychiczne. Kiedy zostały one wprowadzone w 2017 roku, 47% dorosłych spełniało je. W zeszłym roku tylko 44% było zgodnych z wytycznymi.

Wiek i wykształcenie
Dane pokazują również, że ludzie mniej aktywnie się ruszają w miarę starzenia się. Mniej niż trzy na dziesięć osób powyżej 75 roku życia spełnia wytyczne dotyczące aktywności fizycznej. Im starsi się stają, tym rzadziej ćwiczą tygodniowo: 63% osób w wieku od 18 do 35 lat ćwiczy w porównaniu do 31% osób powyżej 75 roku życia.

Im bardziej wykształcone są osoby, tym częściej uprawiają sport, trend ten obserwowano od dziesięcioleci, ale stał się bardziej widoczny w czasie pandemii COVID-19, gdy sporty drużynowe były tymczasowo zakazane, a więcej aktywności indywidualnych, takich jak bieganie i jazda na rowerze, zostało podjętych głównie przez osoby wykształcone.

Według Instytutu Muliera, który zajmuje się badaniami sportu i aktywności fizycznej, bardzo ważną role ogrywa “socjalizacja sportowa” – czyli traktowanie sportu jako zabawy i  promowanie tej formy aktywności od najmłodszych lat. Entuzjazm dla sportu jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, a ci, którzy żyją w takich środowiskach sportowych, są bardziej skłonni utrzymywać zdrowe nawyki przez dłuższy czas.

Według badań, wolny czas i koszty mają niewielki wpływ na to, ile osób uprawia sport. Jednak płeć, jak wskazują dane, ma znaczenie: w 2022 roku więcej mężczyzn (52%) niż kobiet (49%) ćwiczyło co tydzień, przy czym mężczyźni wykonywali wystarczającą ilość umiarkowanych lub intensywnych aktywności fizycznych, podczas gdy kobiety częściej wykonywały ćwiczenia wzmacniające kości i mięśnie.