Wzrasta liczba uchodźców w Niemczech, którzy znajdują stałą pracę, a także podnoszą swój poziom wykształcenia. Według badań przeprowadzonych przez Federalną Agencję Pracy, odsetek uchodźców zatrudnionych zawodowo wynosi od 18 do 54 procent, w zależności od ich statusu.
Badanie przeprowadzone wśród uchodźców z Ukrainy wykazało, że tylko 18 procent z nich ma pracę odpowiadającą ich kwalifikacjom. Jednak wskaźnik ten wzrasta do 28 procent w przypadku tych, którzy przebywają w Niemczech od co najmniej dwunastu miesięcy.
Niemal połowa ukraińskich uchodźców pracuje na stanowiskach poniżej swoich kwalifikacji, a ich zarobki są niższe od średniej krajowej. Szczególnie trudno jest kobietom, zwłaszcza matkom, wejść na rynek pracy, a zarabiają one mniej niż mężczyźni.
Badania wykazują, że kwalifikacje i znajomość języka niemieckiego znacznie zwiększają szanse uchodźców na znalezienie pracy. Uchodźcy znający język niemiecki na poziomie zaawansowanym mają o 21 punktów procentowych wyższy wskaźnik zatrudnienia niż ci, którzy nie ukończyli kursów językowych.
Nie tylko wskaźnik zatrudnienia, ale także poziom wykształcenia rośnie wśród uchodźców. Osoby przebywające w Niemczech od co najmniej sześciu lat coraz częściej pracują na stanowiskach wymagających wyższych kwalifikacji zawodowych. W tej grupie 70 procent uchodźców wykonuje pracę wymagającą dyplomu ukończenia wyższych studiów.
Jednak niestety nadal utrzymuje się znaczna dysproporcja pomiędzy mężczyznami a kobietami w zakresie zatrudnienia wśród uchodźców. Tylko 23 procent zatrudnionych to kobiety, w porównaniu do 67 procent mężczyzn w grupie osób przebywających w Niemczech od co najmniej sześciu lat.