Wkrótce duże supermarkety w Regionie Stołecznym Brukseli będą miały obowiązek oddawania niesprzedanych produktów spożywczych organizacjom pomagającym osobom ubogim – ogłosili regionalne władze.
Choć wiele stołecznych supermarketów już teraz współpracuje z organizacjami, które przekazują żywność potrzebującym, to od 2024 roku będzie to wymagane prawnie – oświadczył Alain Maron, minister pomocy społecznej w regionalnym rządzie brukselskim.
Pomimo statusu zamożnego kraju, Belgia wciąż zmaga się z problemem niedożywienia, zwłaszcza w biedniejszych dzielnicach stolicy. Obecnie aż 70 tysięcy mieszkańców Regionu Stołecznego Brukseli korzysta z pomocy banków żywności.
Jednocześnie, duża ilość żywności nadal trafia do kosza, co uznaje się za niedopuszczalne – podkreślił Maron, cytowany przez flamandzki dziennik “Het Laatste Nieuws”.
Nowe zasady, które wejdą w życie na początku przyszłego roku, będą obowiązywały wszystkie supermarkety o powierzchni przekraczającej tysiąc metrów kwadratowych. Dyrekcje tych sklepów będą zobowiązane do podpisywania umów z bankami żywności w celu przekazywania żywności, której termin przydatności do spożycia jest już bardzo krótki. Walka z marnotrawstwem żywności staje się priorytetem Regionu Stołecznego Brukseli, aby pomóc osobom potrzebującym i zmniejszyć ilość niesprzedanych produktów trafiających do kosza.